Perdeden Beyaz Cama Türker İnanoğlu Televizyon Anıları

Perdeden Beyaz Cama, Türker İnanoğlu'nun TURVAK Yayınları'ndan çıkan yeni kitabı.
İnanoğlu önceki kitaplarında sinema yaşamının belirli bölümlerine yer vermişti. Bu kitapta ise beyaz perdeye rakip olarak çıkan ve ülkemizde kısa sürede yaygınlaşan video ve televizyon yayıncılığıyla ilgili çalışmalarına, girişimlerine, üretimlerine ve reyting rekorları kıran dizilerinin ayrıntılarına yer veriyor.

Türker İnanoğlu televizyon yayıncılığına ilk adımını dönemin Başbakanı Turgut Özal'a çektiği İCRAATIN İÇİNDEN programıyla atıyor. Bu programın büyük başarısı Devlet Televizyonu TRT'de; hafızalarda bugün bile tazeliğini koruyan Türker İnanoğlu, Faruk Bayhan ve Çetin Çeki'nin hazırladığı BİR BAŞKA GECE ve Uğur Dündar'ın hazırladığı HODRİ MEYDAN'la devam ediyor. Özel televizyonların yayına başlamasıyla bu kez aralarında büyük rekabet olan farklı televizyon kanallarına reyting rekorları kıran programlar çekiyor. Ayrıca, ilk özel televizyon dizisi olan Sevginin Gücü ve Zirvedekiler adlı dizilerle, özel televizyonlarda dizi yayıncılığını başlatan kişi oluyor. Daha sonra çektiği Tatlı Kaçıklar, Çiçek Taksi, Böyle mi Olacaktı, gibi birbirinden sürükleyici dizilerin başarısıyla, rakipsiz bir yapımcı olarak sürdürüyor Beyaz Cam'la beraberliğini.

Türker İnanoğlu zamanla, gerek farklı kanallara ürettiği programlarıyla, gerekse her biri 100 bölümü aşan CENNET MAHALLESİ, AKASYA DURAĞI, YABANCI DAMAT, GURBET KADINI, ARKA SOKAKLAR, AŞK BİR HAYAL, KÜÇÜK AĞA gibi uzun soluklu televizyon dizileriyle bir biri ardına reyting rekorları kırıyor. İnanoğlu bu kitabında tek tek budizilerden de söz ediyor.
Bir dönem, beklenen başarıya bir türlü ulaşamayan ünlü bir medya kuruluşu olan ATV televizyonunun da yönetimini üstleniyor. Kanalı, 6 ay gibi kısa sürede birinciliğe taşıyor ve 4 yıllık başkanlığı döneminde sürekli zirvede kalıyor. İnanoğlu kitabında bu başarının sırlarına ayrıntılarıyla yer veriyor.
Özetle, Türker İnanoğlu'nun 1985'te başlayan ve büyük bir başarıyla günümüze kadar devam eden televizyon yapımcılığı dönemi bu kitabın ana konusu. Kitapta o dönemden birçok olay, birçok kişi, birçok ünlü televizyon yıldızı ve bol bol fotoğraf yer alıyor.


Perdeden Beyaz Cama, sözü edilen dönemi yaşamış okur için anılarını tazeleyeceği bir kitap. Yeni kuşak okur içinse, günümüzden farklı bir dünyaya yapacağı meraklı ve eğlenceli bir yolculuğun rehberi niteliğinde...