2017 Şubat Ayı Yaratıcı Çocuk Atölyeleri Programı

2017 Şubat Ayı Yaratıcı Çocuk Atölyeleri Programı 11 Şubat 2017 - 25 Şubat 2017 - 11:00 - 13:00 Saatleri Arası Yer: Türvak Sinema - Tiyatro Müzesi - İSTANBUL

Kaçın Uzaylılar Geliyor! Heykel Atölyesi
11 Şubat 2017 Cumartesi

Sihirli Sandık Müzede – Kolektif Hikâye Yazma ve Canlandırma Atölyesi
18 Şubat 2017 Cumartesi

25 Şubat 2017 Cumartesi
Sahne Tasarım AtölyesiKaçın Uzaylılar Geliyor! Heykel Atölyesi
11 Şubat 2017 Cumartesi

Çocuklarla yapılacak müze gezisinde heykel ve resim arasında ki fark vurgulanır. Müzede yer alan ünlü sinema sanatçılarına ait balmumu heykeller ve iki boyutlu film afişleri birbiriyle kıyaslanır ve aralarında ki boyut farkı üzerine tartışılır. Bu film afişlerinden özellikle 1983 yapımı fantastik Türk sinemasının az sayıdaki ve nadide örneklerinden “Badi” filmi çocuklarla paylaşılır. Badi uzaydan dünyamıza gelen bir yaratıktır ve Dünya üzerinde seyahat ettiği uzay gemisi İstanbul-Beşiktaş’a iner ve Ali ile dost olur. İşte bizim atölyemizde de Badi Türvak’a iner ve çocuklar kendilerine arkadaşlık edecek üç boyutlu Badi’ler yaparlar. Bu atölyede kullanılacak malzeme strafor, grapon kâğıdı, alüminyum folyo, kürdan ve pastel boyalardır.

1983 Yönetmen Zafer Par, Senarist Barış Pirhasanoğlu, Müzik Yeni Türkü, Yapımcı Şerif Gören

Yaş Grubu : 6 yaş ve üzeri
Saat : 11.00-12.30
Ücret : 35TL

Sihirli Sandık Müzede – Kolektif Hikâye Yazma ve Canlandırma Atölyesi
18 Şubat 2017 Cumartesi

İçinde bir dolu farklı objenin, fotoğrafın, derginin olduğu bir sandık, müzenin Muhsin Ertuğrul Salonunda çocukların kapağını açmasını bekler! Açılan sandık ile hikâyeler başlar. Çocuklar önce seçtikleri objelerin hikâyesini anlatarak maceralı bir yolculuğu keşfe çıkarlar, peşi sıra yaratıcı oyunlarla çocuklar hikâyelerini drama yöntemiyle canlandırırlar. Bir aşama sonra seçtikleri nesneleri yan yana koyan çocuklar bu tesadüfî bir araya gelmiş olan objelerden yeni kolektif bir hikâyeyi yeni bir oyun tekniği ile yazarlar. Atölye sonunda tüm çocuklara ortaklaşa yazdıkları bu hikâyenin birer kopyasını hatıra olarak saklamaları için verilir. Bu atölye ile çocukların yaratıcı düşünme ve aktarım süreçlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Yaş Grubu : 6 yaş ve üzeri
Saat : 11.00-12.30
Ücret : 35TL

25 Şubat 2017 Cumartesi
Sahne Tasarım Atölyesi

Atölye öncesi müzenin Tiyatro bölümü - Muhsin Ertuğrul Salonu eğitmen rehberliğinde gezilir. Muhsin Ertuğrul’un oyunlarına ait sahne tasarımlarının çizimleri ve taslakları incelenir. “Sahne Tasarım Atölyesi”nde çocuklar, karakterleri ve mekânları kendileri seçtikten ve oluşturduktan sonra yine her detayına kendileri karar verdikleri, oluşturdukları yepyeni bir oyun yaratırlar. Bu benzersiz oyun ve kahramanlar için çocuklar rengârenk karton ve boyalarla tiyatro sahnesi tasarlarlar. Çocukların tiyatro, tiyatro oyunu ve tiyatro sahnesi üzerine düşünmesi amaçlanır.

Yaş Grubu : 6 yaş ve üzeri
Saat : 11.00-12.30
Ücret : 35TL