2017 Yarıyıl Tatili Yaratıcı Çocuk Atölyeleri Programı

2017 Yarıyıl Tatili Yaratıcı Çocuk Atölyeleri Programı 24 Ocak 2017 - 08 Şubat 2017 - 11:00-16:00 Yer: Türvak Sinema - Tiyatro Müzesi

• Kâğıttan Kahramanlar - Kostüm Tasarım Atölyesi
• Sen Yapabilirsin - Masal Atölyesi
• Sahne Tasarım Atölyesi
• Sihirli Sandık Müzede – Kolektif Hikâye Yazma ve Canlandırma Atölyesi
• Ben Yönetmen Oldum - Storyboard Atölyesi
• Seç-Kes-Yapıştır - Kolâj Atölyesi
• Afiş Atölyesi
• Kaçın Uzaylılar Geliyor! Heykel AtölyesiKâğıttan Kahramanlar - Kostüm Tasarım Atölyesi
• 24.Ocak.2017 Salı 11:00-13:00
• 27.Ocak.2017 Cuma 14:00-16:00
• 01.Şubat.2017 Çarşamba 14:00-16:00

Çocuklar, kendi kahramanlarını kâğıt bebeklerden yaratarak, onlar için kostümler tasarlayacakları bu atölyede önce müze gezisine çıkarlar. Birbirinden farklı sinema filmi ve tiyatro oyunu afişlerindeki kahramanların ve Sohban Koloğlu Heykel Salonundaki ünlü oyuncuların balmumu ve silikon heykellerinin kostümlerini inceleyerek, kostüm ve kostüm tasarımı konusunda bilgi edinirler. Daha sonra, çocuklar hayal güçlerini kullanarak yaratacakları ve öykülerini oluşturacakları karakterlerin kostümlerini renkli boyalar ve farklı atölye malzemeleri ile tasarlayıp, keser ve kağıt bebeklere giydirirler.
Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 2 saat
Ücret: 35TL

Sen Yapabilirsin - Masal Atölyesi
• 26.Ocak.2017 Perşembe 11:00-13:00
• 02.Şubat.2017 Perşembe 11:00-13:00

“Sen Yapabilirsin’’ masalının kahramanı Agaratititutata, bir erkek ejderhadır. İsmi zor gibi, ama bu adı bir çocuk koyunca güvenmek gerekir ki çocuklarla şarkısını uydururken de onu çizdikleri büyük kâğıt üstünde anlatırlarken de hepsi heyecanla ejderhanın adını haykırıyor. Agaratititutata!!! Kolektif olarak yapılan bu resmin her bir bölümü farklı çocuk tarafından boyanır. Bu atölye, kişiye özel yazdığı masallarıyla kalplerimize dokunan Arbil Çelen Yuca tarafından gerçekleştirilir.
Bu masalın şarkısını, birlikte söyleyip, kayıt etmek, bütün bir köyü, dağı, ejderhaya giden yolu çizmek, eğitmenin anlattığı masalı birlikte çizmek ve Agaratititutata’nın hikayesini yaşamak için tüm çocukları “Sen Yapabilirsin” masal atölyesine bekliyoruz!
Yaş Grubu: 4-7 yaş
Atölye Süresi: 2 saat
Ücret: 35TL

Sahne Tasarım Atölyesi

Atölye öncesi müzenin Tiyatro bölümü - Muhsin Ertuğrul Salonu eğitmen rehberliğinde gezilir. Muhsin Ertuğrul’un oyunlarına ait sahne tasarımlarının çizimleri ve taslakları incelenir. “Sahne Tasarım Atölyesi”nde çocuklar, karakterleri ve mekânları kendileri seçtikten ve oluşturduktan sonra yine her detayına kendileri karar verdikleri, oluşturdukları yepyeni bir oyun yaratırlar. Bu benzersiz oyun ve kahramanlar için çocuklar rengârenk karton ve boyalarla tiyatro sahnesi tasarlarlar. Çocukların tiyatro, tiyatro oyunu ve tiyatro sahnesi üzerine düşünmesi amaçlanır.
Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 2 saat
Ücret: 35TL

Sihirli Sandık Müzede – Kolektif Hikâye Yazma ve Canlandırma Atölyesi
• 24.Ocak.2017 Salı 14:00-16:00
• 27.Ocak.2017 Cuma 11:00 - 13:00

İçinde bir dolu farklı objenin, fotoğrafın, derginin olduğu bir sandık, müzenin Muhsin Ertuğrul Salonunda çocukların kapağını açmasını bekler! Açılan sandık ile hikâyeler başlar. Çocuklar önce seçtikleri objelerin hikâyesini anlatarak maceralı bir yolculuğu keşfe çıkarlar, peşi sıra yaratıcı oyunlarla çocuklar hikâyelerini drama yöntemiyle canlandırırlar. Bir aşama sonra seçtikleri nesneleri yan yana koyan çocuklar bu tesadüfî bir araya gelmiş olan objelerden yeni kolektif bir hikâyeyi yeni bir oyun tekniği ile yazarlar. Atölye sonunda tüm çocuklara ortaklaşa yazdıkları bu hikâyenin birer kopyasını hatıra olarak saklamaları için verilir. Bu atölye ile çocukların yaratıcı düşünme ve aktarım süreçlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 2 saat
Ücret: 35TL

Ben Yönetmen Oldum - Storyboard Atölyesi
• 25.Ocak.2017 Çarşamba 14:00-16:00
• 31.Ocak.2017 Salı 11:00-13:00
• 02.Şubat.2017 Perşembe, 14.00-16.00

Atölye çalışması müzenin 3. katındaki tiyatro kısmından, Muhsin Ertuğrul bölümünden başlar 2. katdaki Türk sinemasının kült yönetmenlerinin birebir ölçüdeki balmumu heykellerinin olduğu salonda biter. Bu yönetmenlerin filmlerinin hikâyeleri hakkında beyin fırtınası yapılır. Sonra çocuklardan kendilerinin birer yönetmen olduğunu düşünmeleri ve her şey eğer ben bir yönetmen olsaydım… cümlesiyle başlar. Herkes artık bir yönetmendir ve filme çekmek istedikleri hikayeleri storyboardun üzerine çizerler. Atölyenin sonunda herkesin renkli kâğıt paspartularla çerçevelenmiş, storyboardları çocuklara ilk yönetmenlik deneyimlerini hatırlamaları ve saklamaları için verilir. Bu gezi sırasında bir filmin çekilmesi için gerekli olan farklı meslek grupları, yönetmenlik, oyunculuk ve yapımcılık hakkında keşfe çıkılır ve arasındaki farka vurgu yapılır.
Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 2 saat
Ücret: 35TL

Seç-Kes-Yapıştır - Kolâj Atölyesi
• Şubat.2017 Çarşamba 11:00-13:00
• 03.Şubat.2017 Cuma 14:00-16:00

Yaratıcı Drama yöntem ve teknikleri ile sergide gördükleri Yeşilçam film afişlerinde ki başrol oyuncularından yola çıkarak bu döneme ait belli başlı kült Yeşilçam figürleri üzerine konuşulur. Sohban Koloğlu Balmumu Heykel Salonundaki QR Kod sistemi kullanılarak bu karakterlerin oynadığı filmlerden kısa fragmanlar seyredilir. Kolaj tekniği ve karakterlerin bıraktığı izlenime göre çocuklar iyi, kötü, komik, vb. gibi karakter özelliklerini yansıtacakları yeni karakterler üzerine çalışırlar. Uygulama aşamasında eski dergilerden seçtikleri imgeleri kesip biçip yapıştırarak her çocuk kendi film karakterini oluşturur. Sonrasında bu karakterlerin öyküsünü de içeren resmi renkli boyalarla çizerek hikâyelerini ve kolâjlarını tamamlarlar. Son olarak her öğrencinin kolâj çalışması renkli fon kâğıtları ile eğitmen tarafından çerçevelenir.
Yaş Grubu: 6 yaş ve üstü
Atölye Süresi: 2 saat
Ücret: 35TL

Afiş Atölyesi
• 31.Ocak.2017 Salı 14:00-16:00
• 03.Şubat.2017 Cuma 11:00-13:00

Zengin bir afiş koleksiyonuna sahip Türvak Sinema ve Tiyatro müzesi, çocukları Yeşilçam’ın kült filmleri ve kahramanları ile tanıştırıyor. Kendi kahramanlarını yaratarak, onlar için film afişleri tasarlayacakları bu atölyede çocuklar, önce Sinema Müzesi gezisinde birbirinden farklı film afişlerini inceleyerek, afiş tasarımı konusunda bilgi edinecekler. Daha sonra hayal güçlerini kullanarak yarattıkları karakterlerin öykülerini anlatabilmek ve tanıtabilmek için renkli afişler tasarlayacaklar.
Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 2 saat
Ücret: 35TL

Kaçın Uzaylılar Geliyor! Heykel Atölyesi
• 25.Ocak.2017 Çarşamba 11:00-13:00
• 26.Ocak.2017 Perşembe 14:00-16:00

Çocuklarla yapılacak müze gezisinde heykel ve resim arasında ki fark vurgulanır. Müzede yer alan ünlü sinema sanatçılarına ait balmumu heykeller ve iki boyutlu film afişleri birbiriyle kıyaslanır ve aralarında ki boyut farkı üzerine tartışılır. Bu film afişlerinden özellikle 1983 yapımı fantastik Türk sinemasının az sayıdaki ve nadide örneklerinden “Badi” filmi çocuklarla paylaşılır. Badi uzaydan dünyamıza gelen bir yaratıktır ve Dünya üzerinde seyahat ettiği uzay gemisi İstanbul-Beşiktaş’a iner ve Ali ile dost olur. İşte bizim atölyemizde de Badi Türvak’a iner ve çocuklar kendilerine arkadaşlık edecek üç boyutlu Badi’ler yaparlar. Bu atölyede kullanılacak malzeme strafor, grapon kâğıdı, alüminyum folyo, kürdan ve pastel boyalardır.
Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 2 saat
Ücret: 35TL

*Müzedeki “Yaratıcı Çocuk Atölyeleri” bir eğitmen-sanatçı, bir eğitmen-yazar ve drama ve masal eğitmeni tarafından gerçekleşecektir.
İlke Yılmaz (Çağdaş Sanatçı ve Görsel Sanatlar Eğitmeni)
Songül Bozacı (Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi Eğitmeni)
Arbil Çelen Yuca (Yazar ve Masal Atölyesi Eğitmeni)

* Tüm atölyeler için en az 1 gün öncesinde rezervasyon yaptırılması gereklidir.
* Çocuklara refakat eden 1 kişiden müze giriş ücreti alınmamaktadır.