Türk Sinemasının Levanten Beyoğlu Kontu Sergisi

Türk Sinemasının Levanten Beyoğlu Kontu Sergisi 05 Nisan 2017 - 31 Mayıs 2017 - 15:00 Yer: Türvak Sinema - Tiyatro Müzesi - İSTANBUL Giovanni ScognamilloTÜRVAK (Türker İnanoğlu Vakfı ) Sinema-Tiyatro Müzesi 08.Ekim.2016’da aramızdan ayrılan değerli sinema eleştirmeni, tarihçi, yazar ve çevirmen Giovanni Scognamillo’nun anısına düzenlediği Giovanni Scognamillo “Türk Sinemasının Levanten Beyoğlu Kontu” sergisi ile etkinliklerine devam ediyor. 05.Nisan.2017’de Türkiye’nin ilk ve tek sinema müzesi olan TÜRVAK (Türker İnanoğlu Vakfı) Sinema-Tiyatro Müzesi’nde açılışı yapılacak olan sergi; Scognamillo’nun 68 yıllık sinema geçmişine ve onun gündelik hayatın monoton yapısını kıran yaratıcı, renkli ve fantastik kişiliğine odaklanıyor.“Türk Sinemasının Levanten Beyoğlu Kontu”’nde yazara ait illüstrasyonlar, fotoğraflar, portreleri, yazdığı kitaplar, çalışma masası ve sandalyesi, daktilosu, dinozorlar, vampirler ve fantastik roman ve sinema karakterlerden oluşan oyuncak koleksiyonu, drakula pelerini, günlük hayatta kulladığı özel eşyaları, yüzükleri, kuru kafa koleksiyonu ve yazdığı şiirleri yer alıyor.

Levanten Şövalye, Beyoğlu Kontu Giovanni

Yaratıkların ve canavarların babası nam-ı diğer “Levanten Şövalye” ya da “Beyoğlu Kontu” Giovanni Scognamillo’nun sinemayla kurduğu ilişki daha 3 yaşındayken El Hamra sinemasının müdürü olan babası Levanten Leone Scognamillo ile başladı. Profesyonel sinema yazarlığı hayatına 1948 yılında birçok farklı ülkedeki Spettacolo, Successo, Ita Cinematografia, Bianco e Nero, Kinematograph Weekly, Cinemonde, Le Cinema Europeen, International Film Guide ve Movie Marketing yayınları ile başlayan Scognamillo, Türkiye’de ise ilk olarak 1961 yılında Akşam gazetesinde sinema eleştirisi yazmaya başladı. Daha sonra meslek hayatı boyunca özellikle İstanbul ve Beyoğlu üzerine olmak üzere Yön, Akis, Yeni Sinema, Ses, Hayat, Güneş, TV’de 7 Gün, Yedinci Sanat, Beyaz Perde, Yeni İnsan Yeni Sinema, Yeni Film, Altyazı, Yeni Sinema, Seyir, Strip, Sonsuz Kare, Sinema 65, Ulusal Sinema, Bravo, Video-Sinema gibi gazete ve dergilerde yazdı. Hayatı boyunca fantastik, bilimkurgu ve korku edebiyatı, sinema tarihi ve biyografi türlerinde 43 kitap yazdı ve yabancı dilden Türkçeye 11 kitap çevirdi. Bunlardan en önemlileri “Türk Sinema Tarihi”, “Canavarlar Yaratıklar Manyaklar”, “Fantastik Türk Sineması”, “Cadde-i Kebir’de Sinema”, “Batı Sinemasında Türkiye ve Türkler”ve “Bay Sinema Türker İnanoğlu”’dur. Kitaplarının yanı sıra yazar, 1979 yılında Erler Film’de başladığı “Dış İlişkiler Müdürü” görevine yine Erler Film’in kardeş kurumu olan Ulusal Video Televizyon A.Ş’de Program Müdürü olarak devam etti ve 1988 yılında emekli oldu.

Scognamilo, İstanbul Film Festivali “Onur Ödülü”, Ankara Film Festivali “Aziz Nesin Emek Ödülü”, İzmir Film Festivali “Emek Ödülü”, Siyad “Emek Ödülü”, “İtalyan Kültür Enstitüsü Ödülü”, “Beyoğlu Yazarları Ödülü”, “Sinema ve Tarih Buluşmaları Ödülü” almaya layık görüldü.

2012’den beri Fantazya Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) her yıl üstad Giovanni Scognamillo adına “GIO Ödülleri”’ni düzenlemektedir. Ayrıca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) “Fantastik Film” dalında ödüllerini bu yıldan itibaren onursal üyesi olan Scognamillo’ya atfetmiştir.

GIOVANNI SCOGNAMILLO

Yaratıkların ve canavarların babası nam-ı diğer “Levanten Şövalye” ya da “Beyoğlu Kontu”, Giovanni Scognamillo 1929 yılında İstanbul-Şişli’de doğar. Levanten kimliğinden dolayı Beyoğlu ve çevresinde büyür. Scognamillo’nun sinema ile kurduğu ilişki daha 3 yaşındayken başlar. Babası İtalyan asıllı Levantenlerden Leone Scognamillo, El Hamra sinemasının işletmecisidir ve post prodüksiyon aşamasında siyah beyaz filmleri renklendirip ve sessiz dönemde görüntü aralarına yazıları yerleştiren Rum asıllı annesi Elizabetta Scognamillo ise sinema sektörünün emekçilerindendir.

1948 yılında İtalyan Lisesinden mezun olduktan sonra sinema ile ilgili ilk yazılarını Spettacolo, Successo, Ita Cinematografia, Bianco e Nero, Kinematograph Weekly, Cinemonde, Le Cinema Europeen, International Film Guide ve Movie Marketing yabancı gazete ve dergilerde yayınlar. Türkiye’deki yazın hayatına ise 1961 yılında Akşam gazetesinde Halit Refiğ’in referansı ile sinema eleştirisi yazarak başlar. Daha sonra meslek hayatı boyunca özellikle hem sinema hem de İstanbul ve Beyoğlu ile de ilgili olmak üzere Yön, Akis, Yeni Sinema, Ses, Hayat, Güneş, TV’de 7 Gün, Yedinci Sanat, Beyaz Perde, Yeni İnsan Yeni Sinema, Yeni Film, Altyazı, Yeni Sinema, Seyir, Strip, Sonsuz Kare, Sinema 65, Ulusal Sinema, Bravo, Video-Sinema gibi gazete ve dergilerde yazar.

Renkli bir kişiliğe ve geniş bir hayal gücüne sahip Giovanni Scognamillo daha çocukken “Uluslararası Dinozorlar Derneği”’ni keşfeder ve dernek ile mektuplaşarak “Uluslararası Dinozorlar Derneği”’nin üyesi olur. Daha sonra fantastik ve korku edebiyatına ve sinemasına duyduğu ilgi ile oğlu Mario Scognamillo ile “Vampir Araştırma Merkezi”’ni kurar. Hayatı boyunca fantastik, bilimkurgu ve korku edebiyatı, okültizm, sinema tarihi ve biyografi türlerinde 45 kitaba imza atar ve yabancı dilden Türkçeye 11 kitap çevirir. Bunlardan en önemlileri “Canavarlar Yaratıklar Manyaklar”, “Dracula, Mito Perene”, “İstanbul Gizemleri Büyüler, Yatırlar, İnançlar”, “Dehşetin Kapıları - Korku Edebiyatına Giriş”, “Fantastik Türk Sineması”, “Türk Sinema Tarihi”, “Cadde-i Kebir’de Sinema”, “Batı Sinemasında Türkiye ve Türkler” ve “Bay Sinema Türker İnanoğlu”’dur.

Kitaplarının yanı sıra yazar, film endüstrisine de uzun yıllar emek verir. İtalyan, Fransız ve İspanyol filmlerinde yönetmen yardımcısı olarak veya filmlerin yapım ekiplerinde görev alır. İstanbul’da Fırtına (Agenta 077 Dall’oriente con Furore, 1965), Coplan İstanbul’da (Coplan Casse Tout, 1965) gibi filmlerinin yapım ekibinde yer alır. Ricardo Freda, Sergio Grieco gibi, aventür, polisiye ve korku filmleri türünde üreten ve Umberto Lenzi ve Jesus Franco B tipi filmleriyle ünlü yönetmenlerle birlikte çalışır. Ayrıca 1979 yılında Erler Film’de başladığı Dış İlişkiler Müdürü görevine yine Erler Film’in kardeş kurumu olan Ulusal Video Televizyon A.Ş’de Program Müdürü olarak devam eder ve 1988 yılında emekli olur.

Scognamilo, İstanbul Film Festivali “Onur Ödülü”, Ankara Film Festivali “Aziz Nesin Emek Ödülü”, İzmir Film Festivali “Emek Ödülü”, Siyad “Emek Ödülü”, “İtalyan Kültür Enstitüsü Ödülü”, “Beyoğlu Yazarları Ödülü”, “Sinema ve Tarih Buluşmaları Ödülü” almaya layık görülür.

2012’den beri Fantazya Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) her yıl üstad Giovanni Scognamillo adına “GIO Ödülleri”’ni düzenlemektedir. Ayrıca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) “Fantastik Film” dalında ödüllerini bu yıldan itibaren onursal üyesi olan Scognamillo’ya atfeder.