Türker İnanoğlu Vakfı Koleksiyonu Sergisi

Türker İnanoğlu Vakfı Koleksiyonu Sergisi Süresiz Sergi - 10:00 - 18:00 Yer: Türvak Vakfı 7.Kat Sergi ve Seyir Salonu

Türvak Vakfı 7. kat Sergi ve Seyir Salonunda yer alan Türvak koleksiyonundan oluşan sergi, matbaa ressamlığına* ve kitle iletişim araçlarının yaygınlık kazanmadığı dönemde filmlerin tanıtımlarının seyirciye aktarımının kimler tarafından, nasıl ve ne şekilde yapıldığına odaklanıyor.

Sergide İbrahim Büyükenez**, Arzu Kalkavan gibi farklı ressamlara ve grafik sanatçılarına ait eski Türk sineması afişlerinin orijinal tabloları ve yağlı boya tekniği ile yapılmış dönemin yıldız sanatçılarının oynadığı film sahneleri yer alıyor. TÜRVAK – Türker İnanoğlu Vakfı koleksiyonunda bulunan Yeşilçam ve Türk sineması temalı sergide farklı dönemlere ait kültleşmiş yapıtların el çizimi ve el boyaması afişleri bir araya getiriyor.

* Matbaa Ressamı Kimdir?“Yeşilçam’da filmler hakkında seyircilere bilgi veren, onları sinema salonlarına, kimi zaman da yazlık sinemalara çeken en önemli öğelerin başında sinema fenerleri ve film afişleri geliyordu. Bugünkü gibi kitle iletişim araçlarının yaygınlık kazanmadığı dönemlerde afişler hem filmlerin tanıtımında hem de görsel olarak seyirciye aktarılmasında çok önemliydi. Yılda iki yüz, üç yüz film çeken yapımcılar, yönetmenler ve oyuncular gibi bir de bu filmleri sürekli çizdikleri afişlerle görselleştiren afiş ressamları vardı. Afişlerin köşelerinde imzaları bulunan ve çoğunlukla prodüktörler ve afiş basan matbaalar dışında pek kimsenin tanımadığı bu sanatçılar, çoğu zaman kısa sürede ve düşük bütçelerle eser üretmek zorunda kalıyordu. Yaptıkları işe aynı zamanda sanatsal bir boyut da katmanın peşinde olan afiş ressamlarından İbrahim Enez de bu işin yaşayan en eski ustalarından biri. 1952’de başladığı sinema fenerleri hazırlama işini 1990’lara kadar devam ettirmiş; Hudutların Kanunu, Kızılırmak Karakoyun ve Umut da dâhil olmak üzere sayısız çizim afişe imza atmış önemli bir sanatçı.” (1)

(1). Saydam Barış, http://www.tsa.org.tr/…/ibrahim-enez---yeni-afislerde-firca…

** İbrahim Büyükenez 1950’lerden 90’lara kadar Yeşilçam için sinema feneri ve film afişleri tasarlamış, resmetmiş ve üretmiştir. Günümüz de hala hayatta olan ve grafik tasarımın elle yapıldığı bu dönemi bizlere aktarabilen sayılı fener ve afiş sanatçısıdır.