2018 Yarıyıl Tatili Yaratıcı Çocuk Atölyeleri Programı

2018 Yarıyıl Tatili Yaratıcı Çocuk Atölyeleri Programı 23 Ocak 2018 - 03 Şubat 2018 - 12:30-14:00 Yer: Türvak Sinema - Tiyatro Müzesi Türvak Sinema Tiyatro Müzesi 2017-2018 yarıyıl tatili “Yaratıcı Çocuk Atölyeleri” programını sunar! Sizi ve çocuklarımızı yarıyıl tatilinde eğitici ve eğlenceli zaman geçirmek için müzemize bekliyoruz.

• Kâğıttan Kahramanlar - Kostüm Tasarım Atölyesi
• Evvel Zaman İçinde Masal Sanat İçinde - Masal-Drama Atölyesi
• Seç-Kes-Yapıştır - Kolâj Atölyesi
• Kaçın Uzaylılar Geliyor! - Heykel Atölyesi
• Karagöz ve Arkadaşları Müzde! - Karagöz Yapımı Atölyesi

•Müze girişi, rehberli gezi, atölye malzemeleri atölye katılım ücretine dâhildir.
•Okul grupları için atölye saatlerinde esneklik uygulanabilir.
•Rezervasyon gereklidir.
Rezervasyon için:
İlke Yılmaz
t: +90 212 245 80 92


Kâğıttan Kahramanlar (kostüm tasarım atölyesi)

Çocuklar, kendi kahramanlarını kâğıt bebeklerden yaratarak, onlar için kostümler tasarlayacakları bu atölyede önce müze gezisine çıkarlar. Birbirinden farklı sinema filmi ve tiyatro oyunu afişlerindeki kahramanların ve Sohban Koloğlu Heykel Salonundaki ünlü oyuncuların balmumu ve silikon heykellerinin kostümlerini inceleyerek, kostüm ve kostüm tasarımı konusunda bilgi edinirler. Daha sonra, çocuklar hayal güçlerini kullanarak yaratacakları ve öykülerini oluşturacakları karakterlerin kostümlerini renkli boyalar ve farklı atölye malzemeleri ile tasarlayıp, keser ve kağıt bebeklere giydirirler.
Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 1,5 saat
Ücret: 35TL

Seç-Kes-Yapıştır (kolaj atölyesi)

Kısa bir müze gezisinden sonra, müzede afişleri sergilenen Yeşilçam filmlerinin hikâyeleri anlatılır, bu hikâyelerin bıraktığı izlenime ve etkiye göre çocuklar kendi özgün hikâyelerini oluşturur. Uygulama aşamasında her çocuk hikayesini, eski dergilerden seçtiği imgeleri kesip yapıştırarak kolaj-resim tekniği ile oluşturur. Kolaj tekniğinin yanı sıra renkli boyalar ve farklı malzemeler hikâyelerin tamamlanmasında ve dergilerden kesilmiş imgelerinde manipüle edilmesinde yardımcı teknik olarak kullanılır. Dersin sonunda her öğrencinin kolâj çalışması renkli fon kâğıtları ile eğitmen tarafından çerçevelenir.
Yaş Grubu: 7 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 1,5 saat
Ücret: 35TL

Afiş Atölyesi (afiş tasarım atölyesi)

Zengin bir afiş koleksiyonuna sahip Türvak Sinema ve Tiyatro müzesi, çocukları Yeşilçam’ın kült filmleri ve kahramanları ile tanıştırıyor. Kendi kahramanlarını yaratarak, onlar için film afişleri tasarlayacakları bu atölyede çocuklar, önce Sinema Müzesi gezisinde birbirinden farklı film afişlerini inceleyerek, afiş tasarımı konusunda bilgi edinecekler. Daha sonra hayal güçlerini kullanarak yarattıkları karakterlerin öykülerini anlatabilmek ve tanıtabilmek için renkli afişler tasarlayacaklar.
Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 1,5 saat
Ücret: 35TL

Kaçın Uzaylılar Geliyor! (heykel atölyesi)

Çocuklarla yapılacak müze gezisinde heykel ve resim arasında ki fark vurgulanır. Müzede yer alan ünlü sinema sanatçılarına ait balmumu heykeller ve iki boyutlu film afişleri birbiriyle kıyaslanır ve aralarında ki boyut farkı üzerine tartışılır. Bu film afişlerinden özellikle 1983 yapımı fantastik Türk sinemasının az sayıdaki ve nadide örneklerinden “Badi” filmi çocuklarla paylaşılır. Badi uzaydan dünyamıza gelen bir yaratıktır ve Dünya üzerinde seyahat ettiği uzay gemisi İstanbul-Beşiktaş’a iner ve Ali ile dost olur. İşte bizim atölyemizde de Badi Türvak’a iner ve çocuklar kendilerine arkadaşlık edecek üç boyutlu Badi’ler yaparlar. Bu atölyede kullanılacak malzeme strafor, grapon kâğıdı, alüminyum folyo, kürdan ve pastel boyalardır.
Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 1,5 saat
Ücret: 35TL
1983 Yönetmen Zafer Par, Senarist Barış Pirhasanoğlu, Müzik Yeni Türkü, Yapımcı Şerif Gören

Evel Zaman İçinde Masal Sanat İçinde (masal-drama atölyesi)

Çocukların keyifle dinleyecekleri atölyenin eğitmeni Songül Bozacı tarafından seçilmiş bir masal interaktif olarak anlatılır. Masal anlatımı bittikten sonra masalın karakterleri yaratıcı drama yöntemi kullanılarak canlandırılır. Canlandırmalar sonrasında çocuklar masalın resmini çizerek yaratıcılıklarını masal ve sanat yolu ile geliştirirler.
Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 1,5 saat
Ücret: 35TL

Karagöz ve arkadaşları Müzede (mizah-tasvir atölyesi)

Müzemizin Tiyatro bölümündeki geleneksel Türk tiyatrosuna ait olan bölümdeki gölge oyunu köşesi ziyaret edilir, gölge oyunu ve karakterleri hakkında çocuklar bilgilendirilir. Karagöz ustası ve tiyatrocu Emin Taşdemir’in yürüteceği çocuklara yönelik bu atölyede çocukların gölge oyunundan seçtiği karakterler asetatlar üzerine yapılır ve boyanır. Her bir çocuk müzeden kendi tasviri ile ayrılır. Somut olmayan kültürel mirasımız olan Kargöz’ü yaşatmak için tüm çocuklarımızı “Karagöz ve Arkadaşları Müzede” atölyesine bekliyoruz.
Yaş Grubu: 7 yaş ve üzeri
Atölye Süresi: 1,5 saat
Ücret: 35TL