Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

1957 yılında sinema dünyasına adım attığımda çok gençtim. Önce usta yönetmen ve yapımcıların yanında çırak olarak çalıştım; kısa bir süre sonra yönetmenliğe başladım. Ardından yapımcılık yıllarım geldi. Zaman içerisinde işlerimi geliştirdim, büyüdüm ve kurumlaştım. Önce Erler Film'i kurdum, bunu Ulusal Video, Ulusal Radyo Televizyon ve Süper Kanal kuruluşları izledi. Yüzlerce sinema filmi, binlerce saatlik televizyon programı hazırladım.

SESAM, FİYAP ve Türk Filmciler Derneği gibi mesleki birlik ve derneklerde yıllarca başkanlık yaptım. Seneler geçti, yaşım bir hayli ilerledi. Çok sevdiğim filmcilik mesleğim sayesinde maddi manevi birçok kazancım oldu; itibar kazandım, muhit kazandım, dostluk kazandım, sevgi kazandım ve milyonlarca izleyicinin takdirine mazhar oldum.

Eserlerimi gelecek nesillere aktarmak için bir vakıf kurma gereğini duydum.

Türk Sineması, Türk Televizyonculuğu ve Türk Tiyatrosuna hizmet etmek; mesleki okullar açarak çağdaş bilgilerle donatılmış elemanlar yetiştirmek, meslekte çalışanları teşvik etmek için maddi ödüller vermek, zor durumdaki sinema emekçilerine sağlık ve maddi konularda yardımda bulunmak ve yetenekli gençlere yurtiçi-yurtdışı eğitim bursları vermek için TÜRVAK- Türker İnanoğlu Vakfı'nı kurdum.

Bugüne dek yaptığım tüm film ve televizyon programlarının mülkiyetini, mesleğimle ilgili her türlü birikimi, araç-gereç ve belgelerimi de bu vakfa bağışladım. Yıllarca emek verdiğim ve hayatımın çok önemli bir parçası saydığım sinema ve televizyon sektörlerindeki birikimimi genç kuşaklara aktarmak ve bu sektörlere nitelikli elemanlar kazandırmak amacıyla TÜRVAK- Sinema Televizyon Eğitim Merkezi'ni kurdum. Sinema ve televizyon alanlarındaki yapıtlarımın sonsuza dek korunması amacıyla, Türk sinema ve televizyonculuğunun geçmişlerine ait belge, bilgi, senaryo, fotoğraf, afiş, cihaz ve filmleri TÜRVAK- Sinema Televizyon Müzesi ve Kitaplığında toplayarak gelecek nesillere aktarmayı düşündüm. Türk Sinemasının temelinde Türk Tiyatrosunun yönetmen ve sanatçılarının bulunduğunun bilinciyle ve tiyatrocu dostlarımın da teşvik ve destekleriyle TÜRVAK-Tiyatro Müzesi'ni kurdum.

TÜRVAK'ın, eğitim, kültür ve sosyal hayata verdiği hizmetlerle, bugün olduğu gibi yarın da ülkeme, Türk halkına ve gelecek nesil sanatseverlere hayırlı ve faydalı olmasını diliyorum.