Türker İnanoğlu Vakfı

Türker İnanoğlu, TÜRVAK Sinema Müzesi’ni, 1997 yılında kurduğu TÜRVAK Vakfı’nın bünyesinde “Türkiye’nin ilk ve tek sinema müzesi” olarak 2001 yılında Kavacık’ta kurdu. Sinema Müzesi’ni kurarken Tiyatro kökenli sanatçılardan çok destek gördü. Bu yüzden Türk Tiyatrosu’nun bu gönlü zengin dev çınarlarına borcunu ödemek için hemen hazırlıklara başladı ve aynı zamanda Tiyatro Müzesi’ni de açtı. TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, 2010 yılında Beyoğlu’na taşındı.

2021 Yılında Türvak Türker İnanoğlu Sinema ve Tiyatro Müzesi, Kavacık’taki binasına taşındı. Erler Film’e ait sekiz katlı binanın dört katı düzenlenerek müzeye ayrıldı.

Türker İnanoğlu bu müzeyi kurarken “yıllarca emek verdiği kariyeriyle ilgili sonsuza kadar adını yaşatacak bir imza bırakmak istedi”. Türk Sineması ve Tiyatrosu’nun geçmişine ait belge, fotoğraf, afiş, cihaz ve aksesuarları bir müze çatısı altında toplayarak bu muhteşem arşivi gelecek nesillere aktarmayı amaçladı. Bugün TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nin arşivinde 1000’nin üzerinde cihaz, 6000’in üzerinde yerli film afişi, 10.000’in üzerinde sinema-tiyatro fotoğrafları bulunuyor.